Valami baj van a világgal, veszi észre Aomame, a magányos, harmincas testedzőnő. Ez a világ már nem 1984, ez 1Q84, ahol Janáček Sinfoniettája szól, titkos vészlejáró vezet le a gyorsforgalmi útról és két hold van az égen. Ebben a világban megmagyarázhatatlannak tűnő dolgok történnek, innen nincs visszaút az igazi 1984-be. Itt a little people kezdi átvenni az irányítást. Az 1984-es évszám nem véletlen, és az olvasónak sem ok nélkül jut eszébe Orwell, amikor az Előfutár nevű kommunáról kapja a híreket.
Aki tökéletesen érti ezt a világot, az a tizenhét éves, titokzatos és szépséges, ám dyslexiás Fukaeri.Ő az, aki jól ismeri a little people titkát. Elköveti viszont azt a hibát, hogy ír róluk egy könyvet, amelyből bestseller lesz. A Légből szőtt gubó, azaz a könyv a könyvben néhány rejtélyt megmagyaráz.
Ebbe a világba kerül át a matematikus Tengó is, aki illegálisan elvállalta Fukaeri történetének átdolgozását, hisz a lány csak a mesét ismeri, de azt szavakba önteni már kevésbé kifejezően tudja.Tengó egyhangú, ámde kiegyensúlyozott, rendszeres kis élete gyökeresen megváltozik.Fukaeri eltűnik, majd váratlan módon felbukkan, Aomame teljesít egy végzetes küldetést.A két szálon futó történet vészesen közelít egymáshoz, már-már összeér. De ez túl egyszerű megoldás lenne Murakami Harukitól, tartogat ő még nekünk valamit. Hogy mit, azt vélhetően a harmadik könyvből tudhatjuk majd meg.Vagy a negyedikből, ha igazat csiripelnek a verebek.
Murakaminak sok vonzó tulajdonsága van.Itt van mindjárt a fantáziája, az összekeverhetetlen stílusa, és a sajátos,kifinomult humora.
A történet az írótól bevált módon, szépen lassan folydogál, iszonyú lassan történnek benne a dolgok.Mégis épp ez az, ami hat az olvasóra, aki nem hogy nem alszik el mindezek ellenére a könyvön, hanem nem is tudja letenni azt. Az a világ , amit lefest - jelen estben az igazi és az ezzel párhuzamos, másik 1984 - ,már ismerős lehet a többi művéből. A szereplők jelleme is a megszokott, mint ahogy az is, hogy halálos nyugalommal élik a megszokott,magányos kis hétköznapi életüket.Ha véletlenségből történik velük valami, hát napokig ki sem mozdulnak utána a lakásból. Ugye milyen ismerős ? Az átlagember egyhangúsága mellett mégis ott vibrál a könyv elejétől kezdve a feszültség, az izgalom, aztán egyszer csak robban, és a történet előrelendül, nincs megállás. Kevesen tudják ezt a fajta technikát ilyen mesteri szinten űzni,azt hiszem.
Ráadásul Murakami megbízható is.Hisz mint szinte minden könyvében, most is hangsúlyos szerepet kap a zene. Tengó és “tőle idősebb barátnője” lemezgyűjteményéről feldereng, mikor Hadzsime és Simamotó klasszikusokat hallgat a lány lakásán,ugyanazokat, ezerszer is.Vagy ha nem erről, akkor talán a szereplők közötti,meghatározó gyermekkori vonzalomról ugrik be A határtól délre,a naptól nyugatra. A női szereplők közül legalább egy igazán rejtélyes és szép, különös tekintettel a fülére ( Birkakergető nagy kaland, Tánc, tánc, tánc).A két szálon futó történet sem újdonság (A világvége és a keményre főtt csodaország, Kafka a tengerparton).
A szereplők miso levest főznek, időnként szállodák bárjában üldögélnek,valamint előszeretettel olvasnak könyveket.A valóság pedig magától értetődően keveredik a misztikummal.
A Birkaember most nem jön el, fekete macskákkal sem találkozunk, kapunk viszont bőven a vágyódásból és az igaz szerelemből. A magányosság érzése mellett talán ez a két másik érzés,amit az író nagyon-nagyon mélyről ismerhet, ha így tud írni róluk.
Murakami-rajongók és netán azok, akik az Ezerkülöncszáznyolcvannégy olvasása révén szeretnének megismerkedni a Japánban és szerte a világon már régóta népszerű, több irodalmi díjat elnyert mesterrel, nem fognak csalódni.
Az én rajongásom őszinteségét mutatja többek között az, hogy az Elveszett jelentés c. film sokadszorra is ugyanúgy tud lenyűgözni , mint bármelyik Murakami könyv. De azt csak nemrég tudtam meg, hogy Sofia Coppola zseniális filmjét Murakami stílusa és történetei ihlették.
Véletlenek nincsenek.
A könyv első fejezete itt olvasható. (A felső kép ugyaninnen kölcsönözve).
Update: A következő videó megtekintését szigorúan csak azoknak ajánlom, akik már olvasták az első két könyvet. A könyv szereplőit épp ilyennek képzeltem.
És van benne egy vicces rész, mikor Tengó olvas...